Burun Estetiği Ankara

Burun estetiği Ankara diğer adıyla Rinoplasti son yıllarda en çok uygulanan ve rağbet gören estetik müdahale yöntemlerinin başında burun estetiği gelmektedir. Yüz hatlarıyla orantılı ve düzgün bir buruna sahip olmak dış görünüm açısından büyük önem taşıdığı için burun estetiğine başvuranların sayısı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Burun estetiği” yaptırmayı planlayanların öncelikle tam olarak rahatsız oldukları kısımlar net olarak tespit edilmelidir. Doktor ve hasta nasıl bir sonuç beklediklerine beraber karar vermelidir. Yüzünüz ile beklediğiniz sonuç arasında önemli bir denge vardır. Ameliyat öncesi yapılan görüşmeler sayesinde güven kazanmış olursunuz. Burun estetiğinden önce muhakkak bir planlama yapılması zorunludur.

Doktorunuzdan burun estetiği operasyonu ile ilgili tüm planlamaları ve sonuçları veya anestezi ile ilgili tüm süreçleri öğrenebilirsiniz. Ayrıca operasyon sonrasındaki iyileşme süreçlerinin nasıl olması gerektiği ve genel kontrol süreçleri ile ilgili de daha detaylı bilgiyi de öğrenebilirsiniz.

Burun Estetiği Nedir?

Rinoplasti olarak da adlandırılan burun estetiğinde burundaki şekil bozuklukları veya burnun ölçüleri kalıcı bir şekilde düzeltilmesidir. Burun estetiği ameliyatlarında burunun büyütülmesi veya küçültülmesi, düzleştirilmesi gibi operasyonlar gerçekleştirilmektedir. Burun estetiği, burnun yüzle estetik olarak orantılı bir duruma getirilmesi için gerçekleştirilen müdahaledir. Bazı kişilerde sadece burnun şeklinin değiştirilmesi işlemi yapılmakla kalmaz aynı zamanda nazal septumun (burun septumu) da düzeltilmesi gerekebilir. Burun boşluğunu ikiye ayıran kıkırdak ve kemikten ibaret bir yapı olan septumun da düzeltilmesini içeren burun estetiği ameliyatı türüne septorinoplasti denir.

Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı ile ilgili bilinmesi gereken ilk şey ameliyat olma yaşının  18 olmasıdır. Bunun nedeni ise bu yaşlara kadarki kişilerde gelişim süreci hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ameliyat olunduğu takdirde daha sonra düzeltme ameliyatına ihtiyaç duyulabilir. Sağlık açısından bir tehdit olmadığı sürece üst yaş sınırı yoktur ve herkes estetik burun ameliyatı olabilir.

Hamile kadınların burun estetiği ameliyatı olması tavsiye edilmez. Hamile kadınlar sadece zorunlu oldukları durumlarda bu ameliyatı yaptırmalıdırlar. Emzirme dönemindeki kadınların da destekleyici gıdalara başladıktan sonra ameliyat olmaları tavsiye edilir. Eğer sağlık açısından bir zorunluluk varsa anestezi saatleri için süt biriktirilmesi gerekir. Anesteziden 8 saat sonra emzirebilirler.

Doktoru Nasıl Seçmek Gerekir?

Estetik burun ameliyatı çok hassas bir cerrahi müdahale türü olduğu için doktorunuzu seçerken maksimum düzeyde özen göstermeniz gerekir. İnternet üzerinden birçok cerrahi uzman hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu yöntem size büyük kolaylık sağlar. Fakat sanal ortamdaki bilgi kirliliğini göz önünde bulundurursak kararınızı vermeden önce doktorla yüz yüze görüşmek en doğrusu olacaktır. Çevrenizde burun estetiği ameliyatı olmuş kişiler varsa onların referansıyla bir doktora başvurmak olumsuzluk riskini minimuma indirir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Burun estetiği sırasında buruna kesi yapılarak kıkırdak ve kemiğe ulaşılır, düzeltilmesi veya şeklinin değiştirilmesi gereken bölgelere müdahale yapılır. Burun sırtındaki çıkıntıların ortadan kaldırılması testere kullanılarak yapılır. Daha sonra burun kemikleri birbirine yaklaştırılır. Burun ucunun küçülmesi içinse kıkırdak alınır. Böylece, burun daha orantılı bir şekle sahip olur. Bunun yanı sıra geniş burun delikleri için daraltma ameliyatı yapılır ve fazla deri alınır. Burun dudak arasındaki açı, burun inceltme gibi birçok estetik müdahale yapılarak burundaki şekil bozuklukları ortadan kaldırılır.

Rinoplasti Hangi Teknikler Uygulanır?

Burun estetiği ameliyatı sırasında iki teknik uygulanır. Açık ve kapalı rinoplasti. Açık rinoplasti tekniğinde burun delikleri arasındaki bölgelerden bir kesi yapılarak deri kaldırılır. Tiprinoplasti ameliyatlarında uygulanır ve genelde burun düşüklüklüğü, burun ucu kıkırdağının büyüklüğü gibi sorunların ortadan kaldırılması sağlar. Bu yöntemin en büyük dezavantajı burunla dudağın birleştiği yerde kırmızı bir iz bırakmasıdır. Ancak bu iz çok uzun süre kalmaz zamanla görünmez hale gelir.

Kapalı rinoplasti yönteminde ise içerden yapılan kesilerle ameliyat gerçekleştirilir, burun sırtındaki hafif kıkırdak çıkıntıları ve küçük şekilsel bozuklukları törpüleme, traşlama yöntemiyle giderir.

Cerrahi İşlem Ne Kadar Sürüyor?

Burun estetiği ameliyatı genelde 1,5-2 saat devam eden müdahale gerektirir. Fakat vücudun başka kısımlarından doku alınmasnı gerektiren durumlarda bu süre uzayabilir. Ameliyattan sonra başınız 30 derecelik açıda olacak şekilde uyumanız, tamponlar çıkarılana kadar ağzınızdan nefes alıp vermeniz, burnunuzu çarpmalardan korumanız, spor ve egzersizden bir süre uzak kalmanız gerekir.

Ne Kadar Sürede İyileşir?

Burun yapısını oluşturan kemik ve kıkırdaklar bir bütün olarak bu yapıyı oluştursalar da birbirinden bağımsızdırlar. Bu yüzden de burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme süreçleri ve şekilleri farklılık gösterebilir. Bu da burun estetiği ameliyatını en çok düzeltme (revizyon) ameliyatı gerçekleştirilen estetik ameliyat yapmaktadır. Yine de genellikle 2 haftalık bir sürenin ardından yüzde oluşan morluk ve şişlikler geçer.