vücut estetiği ankaraVücut Estetiği Ankara

Vücut estetiği ameliyatları plastik cerrahlar tarafından yapılan estetik ameliyatlardır.  Dünyada ve Türkiye’de son yıllarda vücudu şekillendirme ameliyatları en çok tercih edilen estetik  ameliyatlar olmuştur. Vücut estetiği ameliyatlarında; fazla olan, kontür problemi yaratan yağlar alınır, vücut şekillendirilir ve oran sorunları giderilir.

Özellikle liposuction ve karın germe ameliyatları en sık uygulananlardır. Kol germe, uyluk germe, popo kaldırma veya germe gibi işlemlerde vücut estetiği uygulamaları arasındadır ancak bu cerrahi müdahalelerin liposuction dışında ki tüm germe ameliyatları iz ile bitmekte ve uygun hasta seçimine gerek duymaktadır.

Vücut Estetiği Neden Yapılır?

Vücut estetiği Kişilerin vücutlarında pek çok nedenle meydana gelmiş, estetik açıdan kusur sayılabilen ya da temelde kişiyi rahatsız edici durumlar olabilir. Vücut estetiği  çeşitli alt başlıkların birleşimiyle meydana gelmiş ciddi bir estetik koludur. Örneklendirmek gerekirse; kişinin vücudunda geçmişinde yaşadığı bir kaza sonucu oluşmuş yara izi bulunmakta ve bu durum kişide hem estetik hem de fonksiyonel açıdan sorunlara neden olmaktadır. (Bazı ağır yüz yanıklarında yanık burun çevresinde ise solunumu etkileyebilir.)Bu gibi durumlarda hem hastada estetik bir görünüm oluşturmak hem de vücut fonksiyonlarının sağlıklı olarak yerine getirilmesi açısından vücut estetiği tercih sebebi olabilmektedir. Bazı durumlarda ise yalnızca estetik açıdan kişinin istekleri ve operasyonların uygulanabilirliği değerlendirilerek vücut estetiğine başvurulmaktadır. Bu duruma örnek olarak ise yağ aldırma ve karın gerdirme ameliyatları gösterilebilir.

Vücut Estetiğini Kimler Tercih Edebilir?

Vücut estetiği, vücutta operasyonel ve görsel sorunların giderilmesidir. Bu bağlamda düşünüldüğünde herhangi bir nedenle vücudunda haz etmediği bir yön bulunduğunu düşünen kişiler bu yönteme başvurabilmektedirler. Her kadının ve erkeğin güzel ve estetik açıdan kusursuz bir görünüme sahip olma arzusu vardır. Erkekler düşük yağ oranlı atletik bir görünümü tercih ederken, kadınlar ise ince bir bel, dik bir popo ve biçimli göğüsler isteyebilirler. Bu istek ve taleplerin doğrultusunda vücut estetiği kişilere uygulanır.

Temel Vücut Estetiği Operasyonları

Kol Germe Estetiği: Kollarda meydana gelen ve çoğunlukla yaşlanma ya da kilo kaybı ile ortaya çıkan estetik sorunların giderilmesidir.  Genel anestezi altında gerçekleştirilen ameliyatlarda, hastaya 3 gün önceden kan sulandırıcı ilaçların kullanımını bırakması söylenir. 2-3 saat süren cerrahi operasyonlarda hastanın hastaneden kalması çok nadirdir. Ameliyatı takip eden 3 hafta boyunca kol korsesi takılmalıdır. Herhangi bir şiddetli ağrının olmadığı operasyon sonrası 7 gün sonra normal hayata dönülebilir.

Karın Estetiği: Genel anestezi altında ve mutlak suretle estetik cerrahın katılımını gerekli kılan bu operasyonlar, hastane ortamında gerçekleştirilir. Ameliyat sonrası kişide bikini bölgesinde rahatsız edici düzeyde olmayacak türden iz kalır. Karın bölgesi çatlakları ve sarkmaları için ideal bir yöntemdir. Operasyonlar 2-3 saati geçmez ve 12-14 günlük bir iyileşme süreci vardır. Ameliyat sonrası ilk hafta aşırı hareketten kaçınılmalı ve 3 hafta süresince dikkatli olunup, korse giyilmelidir.